جستجو

تبلیغاتاستفاده از فولرین ها در دارورسانی هدفمند

  به نام خدا

  چند روز بود که نتونسته بودم بیام چیزی بنویسم، ببخشید!!!

  استفاده از فولرین ها در دارورسانی هدفمند

  تعریف

  فولرین­ها ساختارهایی با اسکلت مزدوج هستند که غالبا به شکل ساختارهای کروی یا بیضوی توخالی هستند. این ساختارها معمولا با استفاده از روش­هایی مانند تبخیر گرافیت از طریق حرارت دهی مقاومتی، احتراق هیدورکربن های ساده توسط شعله های غنی از سوخت و تشعشع لیزر فرابنفش تهیه می­شوند.

  لغت فولرین کل مجموعه مولکول­های توخالی کربنی را که دارای ساختار پنج ضلعی و شش ضلعی­اند، در برمی­گیرد. تعداد اتم های کربن در این مولکول متغیر است. مشهورترین و پایدارترین ساختار فولرین حاوی 60 اتم کربن است( فولرین C60).

  کاربرد

  فولرین­ها سیستم­های دارورسانی منحصر به فردی را ایجاد کرده­اند که در آن­ها pharmacopheres  به سطح آنها در هر سه بعد متصل شده تا فولرین ها به هدف­های زیستی خود به خوبی متصل شوند و بااین هدف­ها سازگار باشند تا اتم­ها در فضای فولرین­ها به دام بیفتند.

  محصول تجاری شده

  شرکت آمریکایی C sixty در حال توسعه فناوری دارورسانی بر پایه ی فولرین است که در آن فولرین به آنتی­بادی ها و سایر مواد جهت اتصال به اهداف خود متصل می­شوند. بعضی از محصولات این شرکت در زمینه­ی دارورسانی عبارتند از فولرین­های دارای مواد رادیواکتیو، سیستم های لیپوزومی بر پایه فولرین ها که به نام Bucky some  معروف می­باشند و جهت انتقال یک یا چند دارو مورد استفاده قرار می­گیرند.

   منبع: نانوفناوری در پزشکی، دارورسانی وکاربردهای آن، کارگروه صنعت و بازار ستاد نانو، نانوفناوری پزشکی با ویرایش دکتر رضایت، دکتر سرکار، دکتر امانی و دکتر فریدی مجیدی

     این مطلب تا کنون 20 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 20 آذر 1392
  منبع
  برچسب ها : فولرین ,دارورسانی ,استفاده ,دکتر ,فولرین­ها ,متصل ,دارورسانی هدفمند ,
  استفاده از فولرین ها در دارورسانی هدفمند

تبلیغات


  تبلیغات شما در این قسمت

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 8 فروردين 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر