تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

سلول های بنیادی

  سلول های بنیادی

  سلولهای تمایزنیافته هستند که به سلول های تمایزیافته تبدیل می شوند و دارای توانایی خودنوسازی و تقسیم و تولید سلول تخصص یافته هستند.

  با توجه به مراحل مختلف زندگی به چند نوع تقسیم می شوند:

  1.     سلولهای بنیادی رویانی

  2.     سلولهای بنیادی جنینی

  3.     سلولهای بنیادی بالغ

  سلولهای بنیادی رویانی:

  این سلولها را در مرحله ی بلاستولا مشاهده می کنیم که دارای توانایی pluripotent هستند و می توانند سلولهای مختلف را ایجاد کنند و به دو گروه تقسیم می شوند: الف) سلولهای بنیادی رویانی؛ سلولهایی هستند که می توانند سه لایه ی زاینده ی مرحله ی جنینی یعنی لایه های اکتودرم، مزودرم و اندودرم را ایجاد کنند، که هر کدام از این لایه ها نیز به سلول های خاصی تمایز می یابند، به عنوان مثال اکتودرم سلول های پوست و اعصاب را ایجاد می کند، مزودرم عضلات و اندودرم نیز دستگاه گوارش را ایجاد می نماید.

  ب) سلولهای بنیادی زایای رویانی: این سلولها در واقع پیش­ساز سلول های دیپلوئیدی هستند که بعدا سلولهای جنینی نر و ماده را تولید می کند، یعنی پیش­ساز سلولهای اسپرماتوگونیا و اووگونیا

  سلولهای بنیادی جنینی :

  این سلولهای بنیادی را از ارگان های جنین جدا می کنند، به همین خاطر به این اسم نام­گذاری شده اند و در آنها می توان سلول های خونساز جنینی، سلولهای سازنده پانکراس جنینی، سلولهای بنیادی عصبی جنینی و . . . که دارای خاصیت pluripotent  هستند.

  سلولهای بنیادی بالغ:

  این سلولها در بافت های انسان بالغ دیده می شوند و سلولهای بنیادی هر بافت می تواند به سلولهای تمایزیافته همان بافت تبدیل بشود، یعنی دارای خاصیت multipotent هستند و انواع مختلفی دارند که در زیر نام برده می شوند.

  قبل از ارئه ی مثالهایی از سلولهای بنیادی بهتر است چند ویژگی مهم و نحوه ی استفاده از آنها را بیان کنیم:

  سلولهای بنیادی دارای دو ویژگی مهم هستند: 1. توانایی خودنوسازی دارند 2. توانایی تقسیم نامتقارن و در نتیجه تمایز یافتن هستند.

  تقسیم نامتقارن با تجمع مواد در یک سمت سلول و . .. انجام می گیرد و باعث ایجاد سلولهای تمایز یافته می گردد. در تقسیم نامتقارن سلول بنیادی یک سلول شبیه خودش و یک سلول با توانایی محدودتر ایجاد می کند. 


  این مطلب تا کنون 93 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 15 آبان 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158221
 • بازدید امروز :185308
 • بازدید داخلی :13609
 • کاربران حاضر :150
 • رباتهای جستجوگر:378
 • همه حاضرین :528